جمعه 07 آذر 1399
EN

خبرگزاری

دومین همایش «اسرار و معارف حج» ویژه زائران حج تمتع در خرم‌آباد برگزار شد

  • 01 خرداد 1398
  • 14:29
  • حج تمتع
  • 0 دیدگاه
  • 177 بازدید
  • Article Rating
دومین همایش «اسرار و معارف حج» ویژه زائران حج تمتع در خرم‌آباد برگزار شد

شامگاه سه شنبه همایش اسرار و معارف حج ویژه زائران کاروان‌های حج تمتع خرم‌آباد از سوی دفتر نمایندگی بعثه مقام معظم رهبری استان لرستان در سالن علامه طباطبایی این شهر برگزار شد.

محمد خسروی مدیرکل حج و زیارت لرستان در ابتدای این جلسه جزئیاتی از مناسک حج و محل استقرار کاروان‌های حج تمتع لرستان در مدینه و مکه ارائه کرد و تذکرات و لازم پیرامون رعایت مسائل بهداشتی، انضباط، اخلاق و… را یادآور شد.

حج یک سفر یکتا و بی نظیر است

حجت الاسلام قاسم متقی نیا امام جمعه موقت خرم آباد نیز در سخنانی با اشاره به اینکه ماه مبارک رمضان را شهر الله می‌گویند و امروز در محضر حجاج بیت الله هستیم، یکی از مناسب‌ترین موضوعی که در بهار قرآن بتوانیم به آن بپردازیم کلام الله است، اظهار داشت: انتظاری که از حجاج داریم این است که مفهوم آیات قرآن کریم را یاد بگیرند و به کار ببندند.

وی با طرح این مطلب که نگاه قرآن راجع به خانه خدا چیست، تصریح کرد: حج یک سفر یکتا و بی نظیر است؛ تولدی نو و زندگی جدید را رقم می‌زند. مواظب باشیم حج ما علاوه بر ظاهر در باطنمان هم اثر بگذارد.

در ایام حج با تمام وجود در محضر خدا خود را حاضر بدانیم

امام جمعه موقت خرم آباد با تاکید بر اینکه در ایام حج با تمام وجود در محضر خدا خود را حاضر بدانیم، افزود: حج عمل عبادتی است که طبق آیات قرآن جنبه سیاسی هم دارد.

حجت الاسلام متقی نیا با اشاره به اینکه بر اساس آیات قرآن کریم اولین ویژگی که خداوند متعال برای حج بیان می‌کند این است که اولین خانه‌ای است که متعلق به خداست اما برای مردم ساخته شده است، ادامه داد: این خانه برکت دارد، برکت این خانه را برای وجود، زندگی و آخرت خود بیاوریم.

 

خانه خدا مایه هدایت است و پیام هدایت برای جهانیان دارد

وی با بیان اینکه خانه خدا متعلق به هیچ دولت و فردی نیست، خانه‌ای آزاد و متعلق به خدا و مردم است، تصریح کرد: خدای متعال می‌فرماید این کعبه را برای شما قرار دادم که به زیارت بیایید و مایه قوام و استحکام مردم شود.

امام جمعه موقت خرم آباد با تاکید بر اینکه کعبه و خانه خدا مایه هدایت است و پیام هدایت برای جهانیان دارد، افزود: خانه خدا محلی امن و دارای آرامش است. خانه خدا دارای احترام و حرمت است. تنها جایی که تمام افراد مسلمان وارد آن می‌شوند و از حقوق یکسان برخوردارند مکه است.

حجت الاسلام متقی نیا با اشاره به اینکه طهارت و پاکی ویژگی دیگر خانه خداست، اظهار داشت: اعمال حج نماد و شعائر الهی است و خانه خدا جایگاه و محلی برای کار خیر است؛ خانه خدا و سفر مکه بستن بار برای حرکت به سمت قیامت است، محلی است برای کسب توشه و تقوا.

در ادامه حجت الاسلام دکتر حاتمی عضو هیئت علمی دانشگاه لرستان  از دیگر سخنرانان این همایش در بخش اول سخنان خود با محوریت قرار دادن شعار حج امسال ، حج را یک فرصت خودسازی دانست که از این خودسازی تمدن سازی اتفاق می افتد و در بخش دیگر سخنان خود به مسائل اعتقادی با رویکرد پاسخ به شبهات پرداخت که با واکنش و اسقبال حاضرین در سالن مواجهه شد

سید حمید مصطفایی امتیاز به خبر :

عکسهای مرتبط

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار