شنبه 09 اسفند 1399
EN

خبرگزاری

سرپرست حجاج ايراني : امور حج وزيارت متولي دارد

  • 15 دی 1395
  • 09:53
  • 0 دیدگاه
  • 154 بازدید
  • Article Rating
سرپرست حجاج ايراني : امور حج وزيارت متولي دارد

حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكردرنشست شوراي برنامه ريزي وهماهنگي بعثه مقام معظم رهبري و سازمان حج با انتقاد ازبرخي اظهارنظرها درخصوص حج پيش رو اظهارداشت: تصميم گيري ها در اين حوزه متمركز و با رعايت عزت و مصالح مردم كشورمان انجام مي شود.

به گزارش خبرنگارپايگاه اطلاع رساني حج، دراين نشست كه به رياست حجت الاسلام و المسلمين سيد علي قاضي عسكر تشكيل شد نماينده ولي فقيه درامور حج و زيارت با اشاره به اينكه در چند روز گذشته خبري منتشر شد مبني بر اين كه وزيرحج عربستان از كشورهاي مختلف ازجمله جمهوري اسلامي ايران براي مذاكرات حج دعوت كرده است ، اظهارداشت: متاسفانه عده اي همين مسئله را بهانه قراردادند تا هجمه هاي خود را بارديگرنسبت به حج و سازمان حج و زيارت آغاز كنند كه اين كارخلاف مباني و آموزه هاي ديني است .

حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسكر با تاكيد براينكه امور حج وزيارت در كشور متولي دارد، افزود: مقام معظم رهبري حفظه الله تعالي در امور حج وزيارت نماينده تعيين كرده اند تا بر اساس منويات ايشان امور مربوط به حج وزيارت سياستگذاري و اجرا شود.

وي اضافه كرد: اين سخن كه برخي مطرح مي كنند و مي گويند ما امسال حج نخواهيم داشت حرف درستي نيست، ما سال گذشته نيز نمي خواستيم حج تعطيل شود و اگر به مطالب هيئت اعزامي توجه ميشد و آنها را مي پذيرفتند حتما زائران ايراني در حج حضور پيدا مي كردند.

سرپرست حجاج ايراني خاطرنشان كرد: متاسفانه برخي ازافراد درحالي كه هيچ مسئوليتي درحوزه حج و زيارت و تصميم گيري مرتبط با آن ندارند مطالبي را مطرح مي كنند كه صحيح نيست و بازتاب هاي منفي درداخل و خارج كشور و خصوصا در كشورهاي اسلامي در پي خواهد داشت. من از همه عزيزان در سراسر كشورمي خواهم كه توجه داشته باشند امورحج وزيارت متولي دارد و تصميم گيري ها نيز متمركز انجام مي شود و با رعايت عزت و مصالح امت شهيد پروركشورمان اين امور دنبال مي شود.

نماينده ولي فقيه با اشاره به اينكه خبرمنتشر شده در مورد دعوت از كشورها براي مذاكرات حج خبر ويژه اي نيست، اظهارداشت: وزير حج عربستان همه ساله درچنين ايامي دعوت نامه اي را براي كشورهاي مختلف مي فرستد براي اين كه مذاكرات درخصوص حج انجام شود، ما اطلاع داريم كه دعوتنامه به بعضي از كشورها هم رسيده است و براي انجام مذاكرات به عربستان رفته اند.

وي افزود: با توجه به اينكه سفارت كشورمان درعربستان فعلا تعطيل است، طبيعي است كه ازاين طريق امكان ارسال دعوتنامه نبوده و ممكن است از طرق ديگري آن را ارسال كنند لذا بعد از اين كه دعوتنامه واصل گردد در خصوص مذاكرات حج ضمن مشورت با مبادي ذي ربط دركشور و رعايت مصلحت ، حكمت و عزت امت اسلامي تصميم لازم را اتخاذ خواهيم كرد.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر ازهمه بويژه دست اندركاران مطبوعات خواست كه مراقبت كنند ودغدغه هاي مرتبط با مسائل داخلي كشور را وارد حوزه حج وزيارت نكنند.

وي افزود: اختلافات و يا ضديت ها با برخي از افراد نبايد وارد حوزه حج و زيارت شود و اجازه دهند تا امور مربوط به حج در مسير صحيح خود قرار گيرد.

وي با تاكيد براينكه ما هرگز تعطيل كننده حج نبوده و نخواهيم بود و اين كشور ميزبان است كه بايد به شرايط ميزباني عمل كند ، خاطرنشان كرد: حج ركن دين و يك واجب بزرگ شرعي است و تعطيل بردارهم نيست و ما هم به هيچ وجه درتعطيلي حج نقش نداشته و نخواهيم داشت وهمه اقدامات لازم را با رعايت مصالح نظام و مردم انجام خواهيم داد.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر درادامه با اشاره به اظهار نظرهاي منتشر شده در رابطه با وظايف سازمان حج وزيارت در ايام اربعين حسيني اظهار داشت: سازمان حج و زيارت و بعثه مقام معظم رهبري طبق آنچه كه درستاد مركزي اربعين تصميم گيري شد به وظايف خود عمل كردند و خبري كه ازطرف وزارت كشور منتشر شد مبتني بر اطلاعات صحيح نبوده است.

وي با تاكيد براينكه به اذعان ستاد مركزي اربعين كميته فرهنگي كه توسط بعثه مقام معظم رهبري مديريت و با همكاري سازمان حج و زيارت و ديگرارگان ها و نهادها وظايف خود را انجام داده است موفق ترين كميته اين ستاد بوده است، افزود: درحوزه اعزام وقتي شرايط مهيا نيست چگونه مي شود مسئله اعزام را ساماندهي كرد، ازبيش از دو ميليون زائري كه در اربعين امسال به عتبات اعزام شدند نزديك به يك ميليون و سيصد هزار نفر در سامانه سماح ثبت نام كردند، بنابراين چگونه امكان دارد كه ما بيش از يك ميليون زائري را كه خارج از سامانه سماح ويزا گرفتند به صورت كارواني ساماندهي و سازماندهي و به عتبات اعزام كنيم.

حجت الاسلام والمسلمين قاضي عسكر با اشاره به اينكه شكل سازماندهي درعتبات در ايام اربعين با ديگر ايام اعزام زائر به عتبات متفاوت است، اضافه كرد: اينكه بتوان زائراني را كه در ايام اربعين به عتبات اعزام مي شوند به صورت كارواني مديريت كرد كار دشواري است چون اين افراد از ما مسكن و تغذيه نمي خواهند بلكه پيگير هستند كه بعد از ويزا گرفتن بروند و درپياده روي اربعين شركت كنند.

وي گفت: زائري ممكن است دو روزدرعتبات بماند و زائر ديگري ده روز بماند لذا امكان سازماندهي اين افراد به شكل كارواني وجود ندارد.

وي تاكيد كرد: طرح اين مطلب كه سازمان حج و زيارت به تعهداتش عمل نكرده، خلاف اخلاق ونوعي ناسپاسي است و لذا به عزيزانمان در وزارت كشور توصيه مي كنيم از حاشيه سازي در اين زمينه ها پرهيز كنند و مشكلاتي را كه وجود داشته به گردن ديگران نياندازند.

نماينده ولي فقيه با اشاره به اينكه درخصوص اربعين براي آينده طرح هايي داريم، گفت: اگرستاد مركزي اربعين بپذيرد تمام كساني كه مي خواهند به مراسم اربعين بروند در سامانه سماح ثبت نام كنند و ازطريق حدود 2500 دفتر زيارتي در سراسر كشور سازماندهي شوند اين امكان به راحتي وجود دارد كه سازمان حج و زيارت اين كار را انجام دهد اما اگراين سازمان تصميم گيرنده نباشد وديگران هرچه مي خواهند تصميم بگيرند و ازما توقع اجرا داشته باشند همين الان مي گوئيم به هر كجا كه مي خواهند اين قضيه را واگذار كنند.

وي تاكيد كرد: دراربعين گذشته برخي همه مشكلات را متوجه سازمان حج و زيارت كردند درحالي كه تصميم گيرنده ستاد مركزي اربعين بوده و اگر جلو ويزاهاي خارج از سامانه سماح گرفته مي شد قطعا مشكل خاصي بروز نمي كرد.

نماينده ولي فقيه درپايان سخنان خود از تمامي نهادها، ارگانها و عموم مردم قدرشناس و فداكار كشورمان ونيز ملت و دولت عراق بخاطرهمراهي و همكاري در برگزاري باشكوه مراسم پياده روي اربعين تشكر و قدرداني نمود و اظهار اميدواري كرد تا در سال آينده با برنامه ريزي دقيق تر و بهتر از حجم مشكلات كاسته شود و زائران عزيز با دشواري هاي كمتري در اين سفر روبرو شوند.

برپايه اين گزارش آقاي حميد محمدي سرپرست سازمان حج وزيارت نيز در اين جلسه با اشاره به اينكه از حدود دو ميليون و چهار صد هزارنفري كه در مراسم اربعين امسال شركت كردند اطلاعات بيش از يك ميليون نفردراختيار سازمان حج قرارنداشت، اظهار داشت: درخصوص مراسم اربعين اگر الزامات لازم فراهم شود مي توان كار را مديريت كرد.

اين جلسه با طرح مباحث كارشناسي در باره راهكارهاي كاهش هزينه هاي اعزام زائربه عتبات عاليات ادامه يافت و شركت كنندگان ديدگاه خود را در خصوص اسكان، حمل و نقل ، تغذيه ، بيمه و خدمات درماني زائران مطرح كردند.

سید حمید مصطفایی امتیاز به خبر :

ارسال نظرات

نام

ایمیل

وب سایت

نظرات شما

هم اکنون هیچ نظری ارسال نشده است. شما می توانید اولین نظردهنده باشد.

آرشیو اخبار